MacBook - Apple MacBook 12" M3 1.2GHZ 8GB Bellek 256GB SSD Notebook

en ucuz Apple MacBook 12" M3 1.2GHZ 8GB Bellek 256GB SSD Notebook

7.699,00₺
  • Ürün Kodu:MNYF2TU/A
  • Stok Durumu:Ön Sipariş

Sade buluş.
MacBook’u yalnızca daha ince ve hafif değil, aynı zamanda her zamankinden daha kullanışlı ve daha kullanıcı dostu olacak şekilde tasarladık. Bunu başarabilmek için birkaç gram veya milimetre azaltmak elbette yeterli olmayacaktı. Bu yüzden sıfırdan başladık. Her temel bileşeni, eşsiz ve beklenmedik derecede sade bir tasarımın parçası olarak yeniden ele aldık. Kısacası, Mac’i sevmenizi sağlayan her şey bu Mac’te. Hem de bugüne kadarki en sade halleriyle.
 

A’dan Z’ye yeniden tasarlanmış bir klavye.
En başından beri hedefimiz, eksiksiz ve muhteşem bir Mac deneyimi tasarlamaktı. Tam boy klavye, bu deneyimin en önemli parçalarından biriydi. İnanılmaz incelikteki MacBook’a tam boy bir klavye sığdırabilmek için, klavyeyi baştan sona yeniden tasarladık. Altında yatan mekanizmadan her bir tuşun eğimli yüzeyine ve kendine özgü yeni yazı tipine kadar, tüm bileşenler yeniden düşünüldü. Sonuç, öncekinden çok daha ince bir klavye oldu. Şimdi, parmağınız bir tuşa dokunduğunda, o tuş aşağı inerek kesin ve tutarlı bir şekilde geri zıplıyor. Bu da, yazı yazmayı bir zevke dönüştürüyor.
 
Kelebek tipi mekanizma
Geleneksel klavyelerde, tuş köşelerinin kontrolsüz bir şekilde oynamasına neden olan makas tipi bir mekanizma kullanılır. Dolayısıyla, tuşun ortası dışında bir yere bastığınızda, aynı hassasiyeti elde edemezsiniz. Bu kadar ince bir klavyede, tuşların oynamasını azaltmamız gerekiyordu. Çünkü bir tuşun ortası dışında bir yere bastığınızda, tuş girişi henüz algılanmadan tuş kapağı zemine değebilirdi. Bu yüzden, makas tipi mekanizmadan daha geniş bir yapıya sahip olan benzersiz kelebek tipi mekanizmayı tasarladık. Daha sert bir malzemeden üretilen bu mekanizma, tek parçadan oluşuyor ve böylece daha az dikey alan kaplayarak daha dengeli ve hassas tuşlar elde edilmesini sağlıyor. Bu yenilikçi tasarım, dengeyi, homojenliği ve kontrolü kolaylaştırıyor. Hem de tuşun neresine basarsanız basın.

Tuş tasarımı
MacBook’un yeniden tasarlanan tuşları, daha büyük bir yüzey alanına, daha ince bir yapıya ve daha derin bir eğime sahip. Dolayısıyla, parmak uçlarınızın tuşları daha doğal bir şekilde bulması ve onlara basması daha kolay. Bu iyileştirmeler ilk anda gözünüze çarpmayabilir ama kullanmaya başladığınızda oldukça belirgin bir his yaratır. Ve bu tasarım, kelebek tipi mekanizmayla birlikte, yazı yazarken çok daha büyük bir kontrol sağlar.
 

Hassas arkadan aydınlatma
İnanılmaz incelikte bir klavye tasarlamak için yola çıktığımızda ilk düşündüğümüz şeylerden biri, tuşların arkadan aydınlatmasını hem daha az yer kaplayacak hem de daha rafine, şık bir görünüm ve his sağlayacak hale getirmekti. Bunu yapabilmek için, ışığı klavye boyunca dağıtan LED’lerin dizili olduğu şeridi ve ışık yönlendirme panelini kaldırdık. Bunun yerine, her tuşun altına ayrı bir LED yerleştirdik. Bu LED’ler homojen bir parlaklık sağlayacak şekilde kalibre edildiği için, tuşların etrafında minimum düzeyde ışık oluşturuyor. Bu sayede her tuş ve karakter, daha net ve belirgin görünüyor. Ayrıca hepsi, mümkün olan en yüksek enerji verimliliğini sağlayacak şekilde üretiliyor.

3 milyon piksel.
0,88 milimetre. Net olarak çok ince.

 
MacBook’un 12 inç Retina ekranı, kusursuzluğunun yanı sıra bir kağıt kadar da ince. Sadece 0,88 milimetre inceliğiyle, kendisi gerçekten de tüm Mac’lerdeki en ince Retina ekran. Bunun nedenlerinden biri, özel olarak geliştirilmiş otomatik bir üretim süreciyle elde edilen, sadece 0,5 milimetre inceliğindeki camı. Diğer bir nedeni ise, daha kompakt ve entegre bir tasarım için ekran bileşenleri arasındaki boşluğu azaltmış olmamız.
 
 
Şık tasarımlı MacBook’ta muhteşem bir Retina deneyimi sunabilmek için, piksellerine kadar her düzeyinde yenilikçi çözümler geliştirmeliydik. Bu yüzden, daha fazla ışığın geçmesini sağlayacak daha büyük bir aralık oluşturabilmek için pikselleri yeniden tasarladık. Böylece, diğer Mac dizüstü bilgisayarlardaki Retina ekranlara göre enerji açısından yüzde 30 daha verimli bir LED arkadan aydınlatma kullanmamıza rağmen, aynı canlılıkta bir parlaklık düzeyi elde edebildik.

Force Touch trackpad.
Daha kuvvetli tıklayın, çok daha fazlasını yapın.

 
Force Touch trackpad, dışarıdan bakıldığında diğer trackpad’ler gibi görünebilir. Ama dış görünüşünün altında bambaşka, eşsiz bir teknoloji barındırır. Kuvvet sensörleri, ne kadar baskı uyguladığınızı algılar; yeni Taptic Engine ise, trackpad’in yüzeyinde herhangi bir yere bastırdığınızda hoş bir tıklama hissi verir. Kısacası, bir zamanlar tek bir mekanik fonksiyon olan tıklama hareketi, şimdi Force Touch ile yapabileceklerinizin sadece başlangıcı. Force Touch trackpad’in algılama yetenekleri sayesinde, yapmak istediğiniz şeyleri, uyguladığınız baskı miktarındaki küçük farklar aracılığıyla MacBook’unuza söyleyebilirsiniz. Bu, farklı uygulamalardaki farklı işlemleri aynı yüzey üzerinde yapabilmenize imkan sağlar. Ve gerçekten hissedebileceğiniz dokunsal bir tepki vererek, MacBook’unuzu her zamankinden daha kullanışlı ve kullanıcısına karşı daha duyarlı hale getirir.

Taptic Engine
Klasik trackpad’lerde, trackpad’in tıklama sırasında aşağıya doğru hareket edebilmesi için alt tarafında boşluk bulunması gereken ve yüzeyin klavyeye yakın bölümüne tıklamayı zorlaştıran bir “tramplen” mekanizması kullanılır. Force Touch trackpad’de ise, yüzeyin neresine tıklarsanız tıklayın kuvvet sensörleri hareketinizi algılar ve trackpad’i parmağınıza doğru hareket ettirir. Böylece yine trackpad’den alışmış olduğunuz aşağıya doğru hareket etme hissini yaşarsınız. Taptic Engine dokunsal bir tepki de verir; böylece ekrandakileri sadece görmekle kalmaz, hissedebilirsiniz de. Bir PDF dosyasındaki notları hizalamak gibi belirli görevleri yerine getirirken, trackpad parmak ucunuzda hissedebileceğiniz bir tepki verir.


Force Touch
Force Touch, dikey veya yatay kaydırma, kıstırma ve döndürme gibi kullanıcı dostu Multi‑Touch hareketlerine yenilerini ekleyerek, Mac deneyimini yeni bir seviyeye taşıyor. Dilerseniz, hassasiyetini özelleştirebiliyorsunuz; böylece bir tıklamayı algılaması için gereken kuvvet miktarını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. İnanılmaz ama, trackpad başparmağınızla mı, yoksa başka bir parmağınızla mı tıkladığınızı da ayırt edebiliyor ve duyarlılık düzeyini otomatik olarak ayarlıyor.

Onunla birçok şey yapabilin diye, içine çok şey sığdırdık.
MacBook’un içindeki her bileşen, bilgisayarın inanılmaz incelikteki ve hafiflikteki kasasından tam anlamıyla yararlanacak şekilde titizlikle tasarlandı. İşe olağanüstü verimli bir işlemciyle başladık, hızlı Intel HD Graphics 515’i ekledik ve macOS’u, işlemciyi olabildiğince az enerji harcayarak kullanması için optimize ettik. Soğutmak için fan gerekmediğinden, bilgisayarınız son derece sessiz ve herhangi bir hareketli parça olmadan çalışıyor. Dolayısıyla, gün boyunca çalışmasını sağlayan pil hücreleri için de daha fazla yere sahip.


İşlemci
MacBook’un içinde, 14 nanometre teknolojisine sahip altıncı nesil Intel Core m3, m5 ve m7 işlemciler bulunuyor. Bu çipler, daha yüksek yoğunluk ve daha etkin performans için çok sayıda transistör içeriyor. Core M işlemciler, enerji verimliliğini günlük görevleri tamamlamak için gereken performansla buluşturarak, MacBook’u mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Fansız mimari
MacBook, fanı olmayan ilk Mac dizüstü bilgisayar. Intel Core M çipler yalnızca 5 watt güç kullandığı ve dolayısıyla daha az ısı ürettiği için, fan veya ısı nakil borusu ihtiyacı ortadan kalktı. Ana kart, üretilen ısıyı kenarlara doğru dağıtan ve böylece Mac’in neredeyse hiç ses çıkarmadan çalışmasını sağlayan bir anizotropik grafit plakanın üzerine oturtuldu. MacBook, her görevin tam olarak doğru miktarda güç kullanımıyla gerçekleştirilmesini sağlayan Timer Coalescing, App Nap ve Safari Güç Tasarrufu gibi macOS özellikleriyle daha da verimli hale getirildi.

Ana kart
MacBook’ta, iPhone ve iPad gibi ince ama güçlü aygıtlardan öğrendiklerimizi kullandık ve bu bilgileri daha da ileriye taşıdık. Bugüne kadar bir Mac’te kullandığımız en küçük boyuta ve en yüksek yoğunluğa sahip ana karta, işlemciyi, flash depolama birimini ve belleği özenli bir şekilde yerleştirdik. İnanılmaz ama, kendisi 11 inç MacBook Air’deki ana karttan yüzde 67 daha küçük.
 
Depolama alanı ve bellek
MacBook, minyatürleştirilmiş iç bileşenlerine rağmen, her gün ihtiyaç duyduğunuz dosyaları depolamak ve uygulamaları çalıştırmak için etkileyici bir kapasiteye sahip. MacBook’ta, 8 GB’lık, hızlı ve enerji açısından verimli bir 1866MHz LPDDR3 dahili bellek bulunuyor. Bu belleği 256 GB veya 512 GB flash depolama3 ile birleştirin ve yüksek performanslı, son derece ince ve hafif bir dizüstü bilgisayara sahip olun.

İnovasyon, her basamağında.
Tüm gün sürecek bir pil ömrü1 elde edebilmek için, ince MacBook kasasının içindeki her milimetreyi kullanmamız gerekiyordu. Klasik dikdörtgen piller eğimli bir kasaya yerleştirildiğinde, kullanılmayan boş bir alan kalıyordu. Bu nedenle kasanın konturlarına uygun özel bir biçime sahip, yenilikçi bir basamaklı pil hücresi tasarlamamıza olanak veren yeni bir pil teknolojisi geliştirdik. Sonuç, daha önce mümkün olandan yüzde 35 daha büyük bir pil kapasitesi oldu. Böylece kasadaki boş alanın tamamını kullandık ve gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz pil ömrünü size sunduk.
 

MacBook’taki pil hücrelerini yalnızca ayrıntılara olağanüstü bir dikkat göstererek tasarlamakla kalmadık, aynı zamanda onları, olağanüstü bir hassasiyet ve özenle ürettik. Önce, yüksek hızlı kameralar kasanın ve pilin detaylı fotoğraflarını çekti. Bu fotoğrafları her kasadaki mikroskobik değişimleri görmek için kullandık ve pilleri tek bir milimetrelik alan bile boşa gitmeyecek şekilde özenle yerleştirdik.

USB-C. Tek giriş.
Onlarca bağlantı.

MacBook kadar ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar üretebilmek için, çevre birimlerinden güç bağlantısına dek her ayrıntıda daha yüksek bir verimlilik elde etmeye çalışmalıydık. Bu yüzden, her gün ihtiyaç duyduğunuz temel işlevleri, küçük ve çift taraflı tek bir bağlantı noktasında birleştiren yeni bir evrensel bağlantı standardı olan çok işlevli USB-C bağlantı noktasını geliştirdik.
Hızlı Veri Aktarımı
MacBook’taki USB-C bağlantı noktası, harici aygıtları ve çevre birimlerini bağladığınızda, saniyede 5 Gbps’ye varan hızlarda USB veri aktarımı imkanı sunar.
Şarj
MacBook’unuzdaki USB-C bağlantı noktası, pilinizi hızlı ve etkili bir şekilde şarj etmenizi sağlar.
Video Çıkışı
MacBook’taki USB-C bağlantı noktası HDMI, VGA ve DisplayPort bağlantıları için video çıkışını destekler.
Aksesuarlar
Kablolar, adaptörler ve depolama aygıtları gibi yeni üçüncü taraf aksesuarlar ile, MacBook’unuzun yeteneklerini genişletebilirsiniz.Verimlilik, maksimum.
Çevresel etki, minimum.

Enerji verimliliği için optimize edilmiştir.
MacBook’unuzdaki Retina ekrandan basamaklı pile ve macOS’un gelişmiş teknolojilerine kadar her bileşen, tipik olarak yılda 10,10 kWh enerji tüketimiyle, enerji açısından mümkün olduğunca verimli olacak şekilde optimize edildi. EPA tarafından belirlenen düşük güç gerekliliklerini karşılayan MacBook, ENERGY STAR 6.1 belgesi almaya hak kazandı. Ve MacBook daha uzun aralıklarla şarj gerektirdiği için, günlük kullanımda daha az karbon ayak izi bırakıyor.
 
Çevre düşünülerek tasarlandı.
MacBook’u, berilyum, BFR ve PVC dahil olmak üzere pek çok zararlı toksik maddeyi içermeyecek şekilde tasarladık. Ayrıca, alüminyum ve cam gibi yüksek oranda geri dönüştürülebilir malzemelerden ürettik. MacBook, geri dönüştürülebilirlik seviyesi, enerji kullanımı, tasarım ve üretim özellikleri gibi kriterleri kullanarak ürünlerin çevre üzerindeki etkilerini değerlendiren EPEAT tarafından, en yüksek derece olan Gold derecesine layık görüldü.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.